صفحه اصلی > آشنایی با ارتودنسی 
صفحه اصلیدرباره دکتر محمودزادهآیا میدانید که؟نتايج درمان ارتودنسیویزیت اولبرنامه هفتگیتماس با ما

ارتودنسی چیست؟

کلمه ارتودنسی به معنی ردیف کردن دندانها می باشد. یک متخصص ارتودنسی علاوه بر تغییرات دندانی قادر به تغییر موقعیت استخوانها و هماهنگ نمودن اجزا صورت نیز می باشد.

در رشته ارتودنسی سه هدف عمده درمانی وجود دارد:

1. تغییر دادن موقعیت دندانها برای ردیف و هماهنگ شدن آنها که با حرکت دندان درون استخوان انجام می شود. این مسئله ارتباطی با سن نداشته و در هر سنی قابل انجام می باشد.

2. درمانهایی که با هدف تغییر موقعیت استخوانها در طول رشد انجام می شود. این درمانها معروف به درمانهای فانکشنال یا ارتوپدیک می باشند که با اعمال نیرو به استخوانها انجام می شود.

3. درمانهایی که برای آماده سازی وضعیت دندانها برای درمانهای جراحی فک و صورت انجام می شود.

چرا ارتودنسی می کنیم ؟

معمولاً در جامعه ارتودنسی به معنای ردیف کردن دندان ها به منظور ایجاد زیبایی است ولی در واقع این رشته دامنه فعالیت گسترده تر و وسیع تر دارد . زیبایی تنها یکی از مشکلات می باشد مسائلی دیگر مانند درست جفت شدن دندان ، ناتوانی در تمیز نمودن دندان ، مشکلات لثه و حتی در رشد فکری و تکلم این افراد تاثیر دارد .

بهترین زمان ارتودنسی کی می باشد ؟

زمانی که ساختمان های صورت در حال رشد و نمو هستند در این زمان راحت تر و ساده تر است و به زمان کمتری نیاز دارد و میزان موفقیت بالاتری به همراه خواهد داشت ، در دخترها قبل از 13 سالگی و در پسرها قبل از 15 سالگی می باشد و اگر این زمان سپری شود تصحیح روابط و زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد و در نتیجه بهترین سن ارتودنسی 11-10 سالگی می باشد. سن بیمار از این نظر اهمیت دارد که به ما نشان میدهد که چه امکاناتی برای درمان در اختیار داریم .ایا زمانی برای پیش درمانی در اختیار است یا خیر؟ویا اصلا چنین درمانهایی ضروریست ؟ایا از فاکتور رشد میتوان کمک گرفت یا خیر؟تمام جواب ها به سن بیمار ختم میشود به همین جهت از نظر سنی دسته بندی میکنیم

1.از سن 6 سال به بالا(زمان کافی برای پیش درمانی و استفاده از فاکتورهای رشد

2.از سن 9 سال به بالا(فقط زمان برای استفاده از فاکتور رشد

3.از سن 14 سال به بالا(وضعیت موجود باید درمان گردد فاکتور رشد اهمیت کمتری دارد)

لازم به توضیح است که:رشد فک پایین در دخترها 17سالگی و در پسرها 19 سالگی پایان می یابد در صورتی که در فک بالا در خانم ها در 12 سالگی و در پسرها در 14 سالگی تمام میشود.